1. Jaki jest główny cel wystawy?

Jest to wystawa redefiniująca spojrzenie na sztukę. Próbujemy odczarować słowo „wystawa” prezentując w przystępnej formie i z zupełnie nowej perspektywy doświadczanie dzieł van Gogha. Słowa „sztuka” czy „arcydzieło” mogą wzbudzać lęk i niezrozumienie, kojarząc się z wyspecjalizowanym gronem znawców malarstwa. Ekscytujący świat van Gogha zaciekawi zarówno tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z historią sztuki, jak i wytrawnych znawców twórczości malarza. Innowacyjna forma wystawy pozwala w ciekawy sposób zapoznać się z całą twórczością artysty. Pasjonująca narracja, na którą składają się wielkoformatowe, barwne obrazy połączone z piękną muzyką klasyczną pobudzają wyobraźnię. Jest to świetna lekcja historii sztuki dedykowana nawet najmłodszym widzom. Multimedialna wystawa to świetny pomysł na spędzenie czasu z całą rodziną.

 1. Jakie są przewidziane atrakcje w cenie biletu i dlaczego warto ją zobaczyć?

Zwiedzający mają niepowtarzalną okazję do odkrywania twórczości malarza z nieznanej dotąd perspektywy dzięki wykorzystaniu technologii SENSORY4™. Ponad 3 tysiące dzieł mistrza wyświetlanych w formie wielkoformatowych, tętniących kolorami obrazów. Każda powierzchnia galerii – ściany, kolumny a nawet podłoga przemieniają się w pasjonującą opowieść o życiu i twórczości mistrza. Poruszająca gra świateł i kolorów, intensywna paleta barw, nietypowe pociągnięcia pędzla czy charakterystyczna faktura obrazów oglądane z bliska oraz towarzysząca, nastrojowa muzyka pozwolą lepiej docenić kunsztowny styl malarski van Gogha i razem z nim przenieść się do Holandii, Paryża, Arles, Saint-Rémy de Provence oraz Auvers-sur-Oise gdzie powstawały jego największe arcydzieła. Zwiedzający mogą także uczestniczyć w lekcjach rysunku jakie są przewidziane w specjalnym pokoju do rysowania.

 1. Ile trwa zwiedzanie? Co jeśli się spóźnię na wybraną godzinę?

Zwiedzający potrzebują min. 60 minut aby w pełni skorzystać z wystawy. Każdy dostosowuje tempo zwiedzania do swoich indywidualnych potrzeb. Oprócz głównej części wystawy, zapraszamy także do skorzystania z lekcji rysunku w pokoju do rysowania oraz z kawiarni. Zwiedzanie wystawy można rozpocząć w ciągu 60 min od zarezerwowanej wcześniej godziny. Oczywiście pracownicy dołożą wszelkich starań abyście Państwo nawet pomimo większego spóźnienia mogli jak najszybciej wejść na wystawę.

 1. Czy mogę przyjść z dzieckiem, czy on coś z tego zrozumie, czy nie będzie się nudził?

Na wystawę zapraszamy również najmłodszych widzów. Staramy się zapoznać dzieci z twórczością van Gogha w bardzo przystępny i edukacyjny sposób. Wszystko przeplatane jest muzyką z czasów, w których tworzył malarz. Uczestnictwo w życiu kulturalnym od najmłodszych lat jest kluczowym elementem prawidłowego rozwoju dzieci i młodzieży. Maluchy często nie rozumieją malarstwa czy rzeźby, nie dostrzegając tkwiącego w nich uroku. Obcowanie z twórczością światowej sławy artysty, jakim jest van Gogh, nie tylko rozwija kreatywność, lecz także dostarcza solidną porcję wiedzy, kształtując nawyk doświadczania sztuki już od małego.

 1. Jakie materiały edukacyjne są zapewnianie?

Wystawa sama w sobie jest dużym projektem edukacyjnym. Natomiast dodatkowe materiały edukacyjne oraz pomoce naukowe dostępne są odpłatnie w kasie wystawy. Są to m.in. książki i zakładki do książek, program wystawy, kolorowanki i kredki dla dzieci oraz wiele upominków z wystawy.

 1. Czy jest jakiś przewodnik, który oprowadzi nas po wystawie?

Przewodnik nie jest potrzebny, a jego obecność mogłaby zakłócić jej sensoryczny wymiar. Na wystawie znajdziemy bardzo dużo opisów dzieł artysty oraz informacji dodatkowych dotyczących jego rodziny, życia prywatnego czy choroby, z którą się zmagał.

 1. Jaka jest różnica pomiędzy tradycyjną wystawą, a multimedialną?

Wszechobecna cisza i skupienie, poważna atmosfera czy brak możliwości dotykania eksponatów potrafią skutecznie zniechęcić do wizyt w muzeum nawet największych pasjonatów sztuki. Innowacyjna forma Van Gogh Alive poszerza dotychczasową definicję słowa „wystawa”, w niczym nie przypominając statycznych muzealnych instalacji. Każdy może podążać wybranymi przez siebie ścieżkami, w poszukiwaniu odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania dotyczące życia i twórczości malarza. Angażująca zmysły wystawa to zupełnie nowa forma doświadczania sztuki.

 1. Jakie utwory towarzyszą wystawie?

Podczas zwiedzania wystawy widzowie usłyszą utwory muzyczne z czasów, w których żył van Gogh. Są to utwory kompozytorów takich jak: HENDEL, SCHUBERT czy GODARD. Wykaz wszystkich utworów wraz z kompozytorami wyszczególniony jest w Katalogu Wystawy, który można zakupić na wystawie.

 1. Co jeśli zatrzymam się przy wybranym liście/obrazie na dłużej i skończy się planowany na zwiedzanie czas?

Nie ma określonego czasu zwiedzania, po którym powinno się opuścić wystawę. Zapraszamy także do skorzystania z lekcji rysunku w pokoju do rysowania, oraz kawiarni.

 1. Czy nowoczesna forma wystawy nie jest profanacją sztuki i wybitnego malarza?

W listach do brata, van Gogh wspomniał, iż marzy aby jego dzieła wprawione zostały w ruch. Udało się to osiągnąć! Wystawa ma przede wszystkim edukacyjny wymiar. Przedstawione zostały wszystkie dzieła artysty (obrazy, rysunki, szkice, listy) w zupełnie inny, innowacyjny sposób. Nie jest możliwe zebranie ich wszystkich w jednym miejscu, gdyż znajdują się w wielu kolekcjach na całym świecie, po części są to kolekcje prywatne. W żaden sposób wystawa nie konkuruje z oryginalnymi dziełami malarza czy tradycyjnymi muzeami. Efektowna, nowoczesna technologia SENSORY4™ wspomaga proces przyswajania wiedzy, stanowiąc jednocześnie niesamowite edukacyjne przeżycie. Sensoryczna opowieść w niczym nie przypomina galeryjnych przestrzeni, będąc swoistym zaproszeniem do zanurzenia się w unikalnym i ekscytującym świecie artysty.

 1. Czy wystawa też jest dla obcokrajowców, czy coś z tego zrozumieją, czy jest jakiś tłumacz?

Wystawa jest dwujęzyczna, zapraszamy zagranicznych gości władających językiem angielskim.

 1. Czy mogę zarezerwować jeden bilet?

Przyjmujemy rezerwacje tylko i wyłącznie dla GRUP minimum 10 osobowych. W celu zakupienia jednego biletu zapraszamy do kasy na wystawie lub na stronę www.vangoghalive.pl.

 1. Czy opiekunowie osób niepełnosprawnych wchodzą na wystawę za darmo?

Zniżka przewidziana jest dla osób niepełnosprawnych. W cenniku wystawy nie ma przewidzianego rabatu na zakup biletu dla opiekunów tych osób.

 1. Czy grupy osób niepełnosprawnych mogą otrzymać dodatkową zniżkę?

Zniżki nie łączą się. W tym wypadku grupa osób niepełnosprawnych może skorzystać albo ze zniżki na bilet dla osób niepełnosprawnych albo ze zniżki dla GRUP.

 1. Czy można robić zdjęcia i filmować?

Tak, na wystawie można robić zdjęcia lecz bez użycia flesza, można również filmować.

 1. Czy na wystawę można wnosić jedzenie i picie?

Na wystawę nie można wchodzić z jedzeniem oraz napojami.

 

.full-width-59c6a304426d5 { min-height:100px; padding:10px 0 10px; margin-bottom:0px; } #background-layer--59c6a304426d5 { background-image:url(http://vangoghalive.pl/wp-content/uploads/2015/10/2.jpg); background-position:left bottom; background-repeat:repeat; ; } .mk-main-wrapper { display: none; } #theme-page { padding-top:0; }
PolandEnglish